אודותי


נעים מאוד, שמי ענת האותיות הלועזיות אחרי שמי ושמות חברי העוסקים בתחום פירושן "אקופונקטוריסט מדופלם/ת" או בקיצור .Dip. Ac.
לפני הכל אני אמא גאה לשני בחורים גדולים, הד וקסם ונשואה למיכי. אני מטפלת ברפואה סינית עתיקה מזה 20 שנה ומומחית בגינקולוגיה סינית. לצד עיסוקי ברפואה סינית אני מנחה ב 18 שנה אחרונות ביחד עם  שירלי פבליק את iFAM השיטה המשולבת למעקב פוריות, על פניו אין קשר בין iFAM לרפואה סינית אך מבט מקרוב מגלה קשר מאוד הדוק (גם אם נראה לעיתים כמעין קשר עקיף שכזה).
אני אוהבת ללמוד, אני אוהבת לחקור ואני אוהבת לקרוא... 
לאחר שהשתתפתי בהשתלמות בדיקור לבעלי חיים, פיתחתי את מיזם Acu-Zoo© שמהותו היא הטיפול ברפואה סינית בבעלי חיים. 
לפני כעשור קיבלתי על עצמי לנהל אקדמית את תכנית הלימודים לרפואה סינית עתיקה בפקולטה לחקלאות, וזה פשר השורה "מנהלת אקדמית של התוכנית ללימודי רפואה סינית עתיקה בפקולטה לחקלאות מזון ואיכות הסביבה ברחובות", לחיצה על השורה תוביל אתכם לאתר התכנית! נכון שלא קל בכלל להכשיר דורות חדשים של מטפלים, אבל אני תמיד שואלת את עצמי - ומי יטפל בנינים שלנו? ובמובן הזה, הכשרת דור המטפלים הבא שלנו היא שליחות מבחינתי.
לפני 4 שנים, אחרי שנים של הוראה פרונטלית, נדבקתי קצת בחיידק ההוראה האינטרנטית :-) עיון קצר בכתבה שפורסמה בעיתון "הארץ" על שיטות הוראה בארה"ב הראה לי שלעת עתה אני משתייכת לקבוצה קטנה של אנשים שמאמינים בפוטנציאל ההוראה האינטרנטית (3% ליתר דיוק). למרות הקושי לפרוץ דרך חדשה (בכל מובן אפשרי, החל מקשיים טכניים וכלה בפיתוחו של קורס כך שיותאם למדיה האינטרנטית) לפני שנתיים השקתי ביחד עם עמיתתי אפרת אברמסון את "בריאות האישה" התמחות בגינקולוגיה סינית למטפלים.  פרטים על הקורס תוכלו למצוא כאן!

איך הגעתי לכל זה?
...ילדותי בחיק משפחה בעלת זיקה לרפואה איפשרה לי להגיע בגיל צעיר להבנה כי אנטיביוטיקה אינה מהווה בהכרח פיתרון סופי לדלקת גרון או אוזניים למשל, וכדור נוגד כאב אינו מעלים את הסיבה לכאב גם אם מביא להקלה זמנית. מסעי האישי בתחום הרפואה המשלימה החל בעיקבות בעיה בריאותית שסבלתי ממנה ושלמרבה הפלא לא נמצאה כמתאימה לטיפול תרופתי קונוונציונלי- כפי שהודיע לי רופא המשפחה דאז. הימים היו ימי ראשית הרפואה הסינית בישראל ובאופן טבעי מצאתי את עצמי נרשמת ללימודים אלו. כבר מהשיעור הראשון הרגשתי ש"הגעתי הביתה". למרות המושגים הלכאורה שונים המשמשים את הקלאסיקה הסינית בבואה לתאר את האנטומיה והפזיולוגיה של גוף האדם- הכל נראה לי מדויק והגיוני לחלוטין.
מאז צעדי הראשונים בעולם זה ועד היום אני מתבוננת בפליאה והשתאות ביכולתה של הרפואה הסינית העתיקה לתת מענה בין אם ראשוני ובין אם משלים "לאחותה הרפואה המודרנית". גם אותי, בדיוק כמו מטופלי- מענין לדעת האם ועד כמה ניתן לסייע לבעיה כזו או אחרת. במובן הזה איני רואה הבדל ביני לבין מטופל/ת המבקשים "הוכחה" ואישור לכך שטיפול בדיקור אכן יגרום לשינוי שהם מבקשים להשיג. בעצם בחירתי לעסוק במקצוע זה- אני מחויבת בדיוק כמו האדם הפונה לטיפול לבחון בעצמי בגוף ראשון האומנם יש אמת בגישה רפואית שונה זו? והידיעה התאורטית כי לנק' דיקור ישנה השפעה מסוימת לא שכנעה גם אותי כי "ברור ומובן מאליו" שאפשר להעלים כבמטה קסמים בעיה כזו או אחרת.   
ילדי אשר נולדו במהלך תהליך הכשרתי כמטפלת ברפ' סינית זכו לגדול אל תוך גישה רפואית הוליסטית ודרכם ראיתי הלכה למעשה את משמעות המושג "כוח הריפוי הטבעי של הגוף". דרך הטיפול בהם ובילדים רבים אחרים נוכחתי לראות כי לעיתים קרובות כל שעלינו לעשות הוא לאפשר. פשוט לאפשר ולשפעל באמצעות הדיקור את חוכמת הריפוי הטבועה בכל אחד מאיתנו. אך לא תמיד זה מספיק וישנם מצבים שבהם חוסר האיזון הינו כה עמוק ולכן המילים היפות כמו "כוח הריפוי הטבעי של הגוף" לא יספיקו בכדי לחזור לאיזון והמטופל מוצא עצמו מול צורך ממשי וחיוני לקבל טיפול מודרני תרופתי/ ניתוחי.  חלק מתפקידי כמטפלת ברפ' סינית הינו ללוות ולתמוך במטופל ולסייע לו במידת האפשר לקחת בחשבון את מכלול האפשרויות המוצעות לו- כך שיבחר את הדרך שתתאים לו ביותר במקביל להתאמת ציפיות והגדרת יעדים ראליים להשגה. ברפואה לא תמיד אפשר למצוא אמת אחת מוחלטת ואין תהליך טיפולי נכון אחד. יש אדם, המציג בעיה בריאותית מסוימת וישנן דרכים רבות לגשת אל בעיה זו. אחד מהמאפיינים המייחדים את תהליך הטיפול ברפ' הסינית הוא היותו של המטופל שותף אקטיבי בטיפול ויכולתו לקחת אחריות על אורח חייו. כיון שהרפ' הסינית מעריכה את מאזן הכוחות האנרגטי של המטופל בנוסף לערכים כמותיים ומדידים נוספים המקובלים על הרפואה המודרנית- ניתן לשלב באופן מדויק את הטיפול בדיקור על מנת לתת מענה לכל מחלה בין אם ניתן טיפול תרופתי ובין אם המטופל מבכר שלא להשתמש בטיפול תרופתי מסיבותיו הוא. המענה יהיה מותאם לתהליך הטיפולי, כמו למשל- שילוב דיקור במהלך טיפולים הורמונליים להשגת הריון, או שילוב דיקור במטרה להפחית תופעות לוואי של טיפול תרופתי חיוני כזה או אחר ועוד.

*
במובן הזה, אני רואה במטפלים ברפ' משלימה גם את הצד המאמן והמעודד את מטופלינו מדי יום לקחת אחריות על חייהם כיון שגם בריאות וגם מחלה אינם דבר מובן מאליו. בריאות יש לשמר ולטפח ומחלה היא סימן לכך  שהאיזון באורח חיינו הופר וזוהי דרכו של גופנו לדבר אלינו ולבקש מאיתנו לתת תשומת לב לפרטים שונים שאולי נהגנו להתעלם מהם עד כה.
על פי תפיסתי, האדם הפונה לטיפול מזמין אותי לקחת חלק בתהליך הריפוי שלו ומגייס את עזרתי דרך הידע, התובנות והנסיון המעשי אשר צברתי במשך שנים של למידה וחקירה. מתוך מקום זה של הקשבה הדדית והחיפוש אחר שביל הזהב התואם את צרכייו הייחודיים של האדם- הטיפול משול בעיני ליציאה למסע משותף שמטרתו להשיב איזון ובריאות לחייו של האדם או לשכלל את יכולותיו ולאמץ שינויים אשר יסייעו לו לשמור על בריאותו וכל הישג מציין בעיני ברכה לעמלנו המשותף

הכשרה וחינוך

2016             קורס מורי יוגה בשיטת אינגאר עם אינגה גרבצ'וב צימבליסטה 
2017             לימודי 6 הצ'י עם ירון סיידמן Dip. Ac
2017             לימודי 6 הצ'י עם מיכאל ליטבק Dip. Ac
2013             לימודי קינזיוטייפ, אדוונסמד
2005-2006    לימודים מתקדמים למטפלים, CCTM בהנחיית פטר ואן קרבל
2004-2005    לימודים מתקדמים למטפלים Stems & Branches בהנחיית פטר ואן קרבל, אמיר משאל ואפרת אברמסון 
2003             התמחות בקוסמטיקה סינית, Facial Rejuvenation בהנחיית מרי אליזבט וויקפילד, ניו יורק, ארה"ב
2003             התמחות בטיפול בבעלי חיים ברפואה סינית עתיקה, בהנחיית פטר ואן קרבל
2003             לימודי הוראת פילאטיס בהנחיית גדעון אברהמי
2001-2003    לימודים מתקדמים למטפלים Stems & Branches בהנחיית רני אייל
1998-2012    מתנדבת בליגת לה לצ'ה, תמיכה בנשים מניקות
1996-1998    התמחות בהוראת iFAM בהנחיית קטיה סידר ומיכל שונברון
1989-1996    לימודי רפואה סינית מסורתית במכללה לרפ' משלימה, תל אביב 
נסיון מקצועי 
2014             יוצרת ביחד עם גלית לנדמן את מיזם "טובות השתיים"
2013 -         הוראת קורס "בריאות האישה" - התמחות אונליין בגינקולוגיה סינית למטפלים
2012             מטפלת במרכז לרפואה משלימה לחולי סרטן, בי"ח איכילוב
2011             קליניקה פרטית בגדרה ובגבעתיים
2007-2011    מטפלת במרכז אלה לרפואה סינית עתיקה
2011             הוראת קורס "בריאות האישה", לימודים מתקדמים למטפלים, מרכז אלה 
2006 -              מנהלת אקדמית, התכנית ללימודי רפואה סינית במדור ללימודי חוץ, פקולטה לחקלאות, רחובות      
2004-2006    הוראת פילאטיס לנשים, "בית אימון" סתריה
2000-2002    מנהלת פורום הנקה, Ynet
1998 ועד היום מנחה בשיטת iFAM, השיטה המשולבת למעקב פוריות
1996-2006    מרצה במכללת מדיסין
1996 ועד היום מטפלת ברפואה סינית עתיקה